Araç İkaz Lambaları Anlamları

Audi A6 Arıza Lambaları

0 32

Audi A6 Arıza Lambaları

Otomobiller, markaya ve sahip oldukları teknolojik özelliklere göre gösterge paneli tasarımı ve arıza lambaları seçeneklerinde farklılıklara sahip oluyor. Audi A6 otomobilleri, üretim yıllarına göre farklı model tasarımlarına sahiptir. Gösterge paneli ve kullanılan teknoloji farkı da olduğu için sürücülere gösterilen uyarı lambaları sembolleri seçenekleri de farklıdır. Araç gösterge bölümünde yer alan her uyarı işareti, güvenli sürüş ve meydana gelen arızalar hakkında bilgilendirme yapılmasını sağlar. Renk seçenekleri, bilgilendirme türlerine göre değişiyor.

Audi A6 Arıza Lambalarının Renkleri

Audi A6 arıza lambaları ve anlamları her model için özel hazırlanıyor ve sürücülere sunuluyor. Araçlar için belirlenen ve özel olarak tasarlanan arıza lambası sembolleri tüm araçlarda aynı sembol olarak kullanılıyor. Sürücüler, şekillerden sorunun ne olduğunu anlarken ışık renginden de sorunun önemi hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

  • Yeşil renk ışıklı işaretler bilgi amaçlıdır,
  • Kırmızı renk ışıklı işaretler aciliyet durumu bulunan arıza durumlarını,
  • Sarı renk ışıklı işaretler ise bakım zamanı geldiğini ve dikkatli olunması gerektiğini gösterir.

Audi A6 otomobilleri kullanmaya başlayan sürücüler, arıza lambalarının anlamlarını ve renklerini bildiklerinde daha güvenli kullanma yapabiliyor. Yeşil renkli ikaz lambaları arıza olduğunu göstermez ve sadece sürücünün durum hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

EPC Arıza Lambası

Audi A6 arıza lambaları ve anlamları bölümünde EPC sembolü, motor yönetimi sorunlarının olduğunu gösterir. Arıza lambası tek bir bölümü değil bazı bölümlerde bulunan sensörler tarafından bildirilen arızalarda yanmaya başlar. Arıza lambasının yanmasına neden olan arızalar, krank mili sorunu, eksantrik mili sorunu, ateşleme bobini sorunları olabiliyor. Arıza lambası yandığında aracın bakımının yapılması gerektiği anlaşılır ve sürücü en kısa sürede aracı servise götürerek bakımlarını yaptırır.

Audi A6 Motor Arıza Lambası

Motor arıza lambası tüm araçlarda, motor bloğu şeklinde gösterilir. Audi A6 arıza lambaları ve anlamları nedir sorusunu öğrenmeye çalışanların ilk öğrendikleri arıza işaretidir. Motor arıza lambası, Audi araçlarda emisyon sistemi ile ilgili sorunlar meydana geldiğinde yanmaya başlar. Emisyon sisteminde sorun olduğu için sürücü aracı en kısa sürede servise götürmeli ve gerekli bakımları yaptırmalıdır. Bazı araçlarda lpg kullanıldığında, araç emisyon farklını algılıyor ve bu arıza lambasının yanmasına neden oluyor.

Audi A6 ABS Arıza Lambası

Audi A6 arıza lambaları ve anlamları araçların güvenli sürüşlerinde büyük önem taşıyor. Güvenli frenleme sistemi olan ABS sisteminde arıza meydana geldiğini gösterir. Audi A6 otomobillerde ABS arıza lambası çoğu zaman fren sistemi sensörlerinde meydana gelen kirlenmeden dolayı yanabiliyor. Serviste fren sistemi kontrol edilerek ve sensörler temizlenerek arıza lambasının sönmesi sağlanabiliyor.

Buji Ön Isıtma Arıza Lambası

Audi A6 arıza lambaları ve anlamları sembollerle gösteriliyor. Buji ön ısıtma arıza lambası dizel araçlara özel bir arıza lambasıdır. Dizel araçlar çalıştırılacağı zaman kontak MAR konumuna getirilir ve buji ön ısıtma sisteminin çalışmasını ve istenilen ısı seviyesi elde edildiğinde söner. Kontak çevrildiğinde araç rahat çalışacaktır. Araç çalıştığında sönmüyorsa, buji sistemlerinde arızanın olduğu anlaşılır.

Audi A6 ESP Arıza Lambası

Audi A6 arıza lambaları ve anlamları bilgilendirme yaptığı için güvenli sürüş imkanı sağlıyor. Audi A6 Esp çekiş kontrolü uyarı lambası, aracın karlı ve buzlu yollarda kaymasını önlemek için bilgilendirme yapar. Esp sistemi devreye girdiğinde uyarı lambası yanarak sürücünün aracın kaymaya başladığını anlamasını sağlar. ESP sistem arıza lambası sürekli yanıyorsa, elektronik sistemde bir arızanın meydana geldiği anlaşılmalıdır. Arıza sorunu, serviste hemen giderilir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.