Araç İkaz Lambaları Anlamları

Dacia Duster Arıza Lambaları

Dacia Duster Arıza Lambaları

0 2.292

Dacia Duster Arıza Lambaları

Arıza lambalarının içeriğine bakmak gerekiyor. İçeriği bilinmeyen arıza lambalarına müdahale edilemiyor. Araçların arıza lambalarına gerekli önemin verilmesi gerekiyor. Dacia Duster arıza lambaları farklı anlamlar içerebiliyor.

Dacia İkaz Lambaları Anlamları

Araçlarda arıza ikaz lambaları benzer oluyor. Ancak değişen modele göre ufak farklılıklar görülebiliyor. Dacia Duster arıza lambaları her modelde aynı gibi görünse de bazı farklar görülebiliyor. Aracı kullanan kişiler, ikaz lambalarının anlamını bilmesi gerekiyor.

Motorda oluşan problemler için yüksek ücretler ödemek gerekebiliyor. Ancak ikaz lambaları sayesinde bu problemler oluşmadan engellenebiliyor. İkaz lambalarına gerekli önem verilmezse motor komple bozulabiliyor. Motor yağı işareti diğer ikaz lambalarına göre çok daha önemli kabul ediliyor.

Dacia Duster arıza lambaları

Dacia Duster’da Bulunan Arıza Lambaları

Arıza lambaları, yalnızca araçta oluşan problemleri bildirmiyor. Sürüş sırasında yapılan yanlışları da sürücüye bildiriyor. Dacia Duster arıza lambaları arasında farklı anlama gelen birçok ikaz ışığı bulunuyor. Bu uyarılar bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Arıza lambaları, trafik kazalarını engelleyebiliyor.

Arıza lambalarının rengi genelde kırmızı, sarı ve yeşil oluyor. Dacia Duster arıza lambaları şu şekilde:

  • El freni ikaz işareti
  • Esp uyarısı
  • Hava yastığı uyarı ışığı

Arıza lambalarının anlamını bilmeyenler, aracın kitapçığından yardım alabiliyor.

Araç Gösterge Panelinde Neler Var

Araçların hepsinde bir gösterge paneli bulunuyor. Bu gösterge panelinde araçla ilgili olan bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler arasında araç arıza lambaları da bulunuyor. Dacia Duster arıza lambaları ilgili arabanın gösterge panelinde yer alıyor. Gösterge panelinde yer alan arıza lambaları sayesinde daha kaliteli sürüşler yapılabiliyor.

Gösterge panellerinde hararet göstergesi, yakıt ikaz ışığı, lastik basınç uyarısı gibi lambalar bulunuyor. Araçta oluşan olumsuzluklar bu lambalar sayesinde anında sürücüye bildirilmeye çalışılıyor.

Gösterge panelini kontrol etmeyen sürücüler arıza lambalarından habersiz kalabiliyor.

Yağ Basıncı İkaz Işığı Yanıyorsa Ne Yapılır

Yağ basınç uyarısı her araçta bulunuyor. Araç yağları, motor için büyük önem arz ediyor. Motor yağının eksilmesi, bitmesi motorda tamir edilemeyecek sorunlar oluşturabiliyor. Motor yağının eksilmesi, yağ basınç ikaz ışığının yanmasına neden olabiliyor.

Yağ basıncı ikaz uyarısı yandığı andan itibaren aracın durdurulması ve yağının kontrol edilmesi gerekiyor. Dacia Duster arıza lambaları arasında her modelde yağ basıncı ikaz uyarısı bulunuyor.

Yağ basıncının azaldığı durumlarda aracın en kısa zamanda yetkili servise götürülmesi gerekiyor.

Dacia Duster arıza lambaları

Dörtlü İkaz Lambası Nedir

Bütün araçlarda dörtlü ikaz lambası bulunuyor. Ancak yeni araç süren acemi şoförler, dörtlü ikaz lambasının ne işe yaradığını ve nerede kullanıldığını tam olarak bilmiyor. Bu ikaz lambası, trafikteki diğer sürücüleri uyarmaya yarıyor. Her araçta dörtlü ikaz lambası kırmızı renkli oluyor.

Dörtlü ikaz lambasını doğru yerde ve doğru zamanda kullanmak gerekiyor. Aksi halde trafik kazaları görülebiliyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu lambalar daha fazla kullanılıyor.

Dörtlü ikaz lambaları yalnızca belirli zamanlarda değil acil durumlarda da kullanılabiliyor.

Dacia Duster’da En Çok Yanan Arıza Lambaları

Sürücüler, sürüş esnasında farklı arıza lambaları ile karşılaşabiliyor. Bu lambaların sönmesi için araca gerekli müdahalenin yapılması gerekiyor. Bazı lambalar kendiliğinden sönse de daha sonra tekrar yanabiliyor. Sürücülerin arızalara müdahale edebilmesi için bazı aletleri arabada bulundurması gerekiyor.

Dacia Duster’da en fazla emniyet kemeri uyarısı yanıyor. Emniyet kemeri takılmadığında bu lamba gösterge panelinde devamlı yanıyor. Bu lambanın sönmesi için emniyet kemerinin yuvasına takılması gerekiyor.

Emniyet kemeri uyarısından sonra sinyal lambaları gösterge panelinde çokça görülüyor. Sağa ve sola dönüşlerde görülen bu lamba yeşil renkli oluyor.

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.