Araç İkaz Lambaları Anlamları

Dacia Logan Arıza Lambaları

Dacia Logan Arıza Lambaları

0 236

Dacia Logan Arıza Lambaları

Dacia Logan arıza lambaları yeni modellerde güncellenebiliyor. Dacia gösterge paneli sade olarak üretiliyor. Sadeliği seven kişilerin hoşuna gitse de canlı bir görünüm isteyen kişiler bu gösterge panellerini beğenmiyor.

Dacia Logan Emniyet Kemeri Uyarısı

Hangi araç olursa olsun emniyet kemerini takmak büyük önem arz ediyor. Araçlarda emniyet kemerinin takılmaması büyük felaketlere neden olabiliyor. Dacia Logan arıza lambaları içinde emniyet kemeri uyarısı da bulunuyor. Emniyet kemeri takılı olmadığında görülen bu uyarı araç sahibini uyarmaya çalışıyor.

Emniyet kemerinin takılmaması sonucu ekranda emniyet kemeri uyarısı kırmızı renkle yanıp sönüyor. Ancak bunun yanında sesli ikaz da devreye giriyor. Gösterge panelinde uzun süre yanıp sönen lamba bazı sürücülerin dikkatini dağıtabiliyor. Emniyet kemeri takıldığı anda bu uyarı sönüyor.

Dacia Logan Arıza Lambaları

Dacia Logan Arıza Lambaları Ne Zaman Söner?

Dacia Logan arıza lambaları aracı çalıştırmadan önce yanıyor. Araçta sorun yoksa çalıştırıldığı andan itibaren sönüyor. Ancak araç çalıştığı andan itibaren akü, yağ, motor suyu sıcaklığı gibi uyarılar yanmaya devam ediyorsa araçtaki bir arızayı ifade ediyor.

Arıza ışığının yanması araç için tehlikeli olabiliyor. Araç sahipleri arıza lambalarına gerekli önemi vermezse ciddi paralar ödeyebiliyor. Çoğu sürücü bu durumla karşı karşıya kalmak istemiyor.

Arıza lambaları sönmezse en yakın yetkili servise gidip durumu açıklama gerekiyor.

Dacia Logan Gösterge Panelindeki İkaz Işıkları

Dacia Logan arıza lambaları sürücülerin kolaylıkla görebileceği bir yerde yer alıyor. Araç arıza lambalarının görünür yerde bulunması bazen ciddi sorunları önleyebiliyor. Gösterge panelinde hangi ikaz lambası yanarsa yansın anlamını sorgulamak gerekiyor.

Gösterge panelinde yanan lambaların anlamı bilinmezse sorun çözülemiyor. Dacia Logan arıza lambaları şu şekilde:

  • Araç ESC uyarısı
  • Motor suyu sıcaklığı ikaz lambası
  • ABS sistemi ikaz lambası

Elektrikli araçlarda daha farklı arıza lambaları yer alabiliyor.

Dacia Logan Motor Arıza Lambası Niçin Yanar?

Motor arıza lambası bütün araçlarda bulunuyor. Motor arıza lambası yandığı andan itibaren araçta anormal durumlar gözlenebiliyor. Araçta çekiş düşüklüğü, gaz tepkimesinin az olması, motordan gelen farklı sesler bu anormal durumlar arasında sayılıyor.

Motor arıza lambasının yanma sebebini öğrenmek için aracın bilgisayara bağlanması gerekiyor. Bilgisayarda tüm veriler rahatlıkla görülebiliyor.

Motor suyu sıcaklığının yükselmesi, motor arıza lambasının yanmasının en büyük sebebi olarak görülüyor. Motor arıza lambası sarı renkte oluyor.

Dacia Logan Arıza Lambaları

Dacia Logan Arıza Lambası Söndürme

Araç sürücülerinin belli aralıklarla araca bakım yaptırması gerekiyor. Bakım yapılmayan araçlar, sürüş esnasında pek çok sorun çıkartabiliyor. Uzmanlar 10.000 kilometrede bir bakım yapılması gerektiğini söylüyor. Araç bakımı çoğu zaman detaylı oluyor.

Bakımlı araçlarda arıza sorunu daha az oluyor. Böylelikle arıza lambası daha az görülebiliyor. Ancak bakımsız araçlarda görülen arıza lambaları sürücüleri sinirlendirebiliyor.

Arıza lambasının söndürülmesi aracın bilgisayara bağlanmasıyla gerçekleşiyor. Ancak sorunun kaynağını bulmadan tam olarak arıza araç beyninden silinemiyor. Silinen arıza lambası daha sonra tekrar yanabiliyor.

Dacia Logan Hava Yastığı Lambası Neden Yanar?

Hava yastıkları, kaza anında hayat kurtarıcı olabiliyor. Bundan dolayı araç sahipleri, hava yastıklarının çok olduğu araçlara yöneliyor. Ancak bazı araçlarda gösterge panelinde hava yastığı uyarısı görülebiliyor. Dacia Logan arıza lambaları içerisinde hava yastığı uyarısı da bulunuyor.

Hava yastığı uyarısı tehlikeli olabiliyor. Hava yastığına giden soketlerin gevşemesi, oksitlenmesi veya daha ciddi sorunlar bu uyarının görünmesine neden olabiliyor. Böyle durumlarda arızayı hafife almamak ve yetkili servise uğramak gerekiyor.

Hava yastığı sisteminde oluşan arıza giderilmeden uyarı lambası sönmüyor.

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.