Araç İkaz Lambaları Anlamları

Egea Arıza Lambaları

Egea Arıza Lambaları

0 28

Egea Arıza Lambaları

Ülkemizde Egea çok seviliyor. Egea’nın sevilmesinin birçok sebebi bulunuyor. Konforlu olması Egea’nın sevilmesindeki en büyük etken olarak gösteriliyor. Ancak Egea’nın bakımlarının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Egea’da Ünlem İşareti Ne Anlama Gelir?

Egea arıza lambaları birçok sebepten yanabiliyor. Yanan lambanın anlamını bilmeden soruna müdahale edilemiyor. Bundan dolayı Egea alan kişilerin arıza lambalarının anlamına bakması öneriliyor. Arıza lambaları içerisinde ünlem işareti olan bir ikaz uyarı ışığı bulunuyor. Bu ışık sarı renkli oluyor.

Sarı renkli ünlem işareti üçgenin içinde ise genel arıza durumunu bildiriyor. Genel arızanın sebepleri farklı olabiliyor. Egea arıza lambaları içerisinde yalnızca sarı renkli lambalar bulunmuyor. Kırmızı renkli lambalar da çokça bulunuyor.

Egea arıza lambaları modelden modele değişiyor. Son model araçlarda bazı uyarı lambalarının yeri değiştiriliyor.

Egea Arıza Lambaları

Egea Genel Arıza Lambası Neden Yanar?

Genel arıza lambası sürüş sırasında yanabiliyor. Bu ikazı görüldüğü andan itibaren aracın kullanılmaması gerekiyor. Genel ikaz lambası yanarsa aracın durdurulup gerekli kontrollerini yapmak gerekiyor. Aksi halde büyük sorunlar yaşanabiliyor.

Motor yağ basıncının düşmesi genel ikaz lambasının yanmasına neden olabiliyor. Bundan dolayı yağ kontrollerini aksatmamak gerekiyor. Tecrübeli sürücüler ikaz lambalarını devamlı kontrol ediyor. Egea arıza lambaları yanarsa en yakın yetkili servise gitmek gerekiyor. Yetkili serviste gerekli kontroller sağlanıyor.

Fiat Egea Motor Arıza Işığı Neden Yanar?

Motor arıza lambası çoğu araçta bulunuyor. Bu lamba önemli olarak kabul ediliyor. Motorda oluşan bir problem sensörler sayesinde sürücüye bildiriliyor. Motor arıza lambasının yanmasının tek bir sebebi bulunmuyor. Motor aksamlarında oluşan dengesizlik bu lambanın yanmasına neden olabiliyor.

Motor arıza ışığı hemen sönmüyor. Arıza başladığı andan itibaren yanan bu lamba bazı durumlarda can sıkıcı olabiliyor. Motor yağ basıncı düşerse bu lamba yanabiliyor. Turboda oluşan bir sıkıntı motor arıza ışığının yanmasına sebep olabiliyor.

Fren Arıza Lambası Neden Yanar?

Egea arıza lambaları yalnızca motorda oluşan problemler için yanmıyor. Fren sisteminde oluşan sorunlar için de arıza lambası yanabiliyor. Frenler araç için hayati önem taşıdığı için bu lambaların dikkate alınması gerekiyor. Fren sisteminin eskimesi, fren arıza lambasının yanmasına sebep olabiliyor.

Fren arıza lambası yanarsa en yakın yetkili servise gidip durumu anlatmak gerekiyor. Sorun büyümeden önlem alınırsa kaza yapma riski yarı yarıya azalıyor. Sürücülerin çoğu fren arızalarının onarımını anında yapıyor.

Egea Arıza Lambaları

Arabada Brake Uyarı Nedir?

Her model ve her markada bulunan gösterge paneli değişebiliyor. Gösterge panelinin değişik olması ikaz lambalarının da değişik olmasını sağlıyor. Sürücülerin bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor. Araçlarda brake uyarısı görülebiliyor.

Egea arıza lambaları arasında brake uyarısı bulunmayabiliyor. Ancak brake uyarısının görüldüğü durumlarda fren balatalarının ve fren hidroliğinin kontrol edilmesi öneriliyor. Fren balataları eskidiğinde bu uyarı sürücüye bildiriliyor.

Fren balataları değiştirilmezse fren tutmayacağı için kaza yapılabiliyor.

Egea Uyarı ve Gösterge Lambaları

Egea’da birçok gösterge lambası bulunuyor. Bu lambalar sürücünün keyifli bir sürüş yapmasını sağlıyor. Ancak gösterge paneli kontrol edilmezse bu uyarılar görülmüyor. Uyarıların dikkate alınmaması sonucunda araç bozulabiliyor.

Egea uyarı ve gösterge lambaları dizayn olarak sürücülerin çok hoşuna gidiyor. Egea’da bulunan bazı uyarı ve gösterge lambaları:

  • Cam yıkama suyu uyarısı
  • Yakıt miktarı uyarısı
  • Hız sabitleme sistemi

Gösterge lambaları, araç panelinde farklı yerlerde bulunabiliyor. Bundan dolayı sürücülerin bütün gösterge paneline hakim olması gerekiyor. Özellikle yeni araç süren kişiler bazı uyarıların anlamını bilmediği için bu lambaları görünce korkup telaşa kapılabiliyor.

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.