Araç İkaz Lambaları Anlamları

Fiat Ducato Arıza Lambaları

0 1.175

Fiat Ducato Arıza Lambaları

Araçlarda bulunan elektronik sistemler sayesinde, göstergeler üzerinde çeşitli ikaz işaretleri sürücülere gösteriliyor. İkaz işaretleri, araçların doğru ve verimli kullanılmasını sağlar. Sürücüler, araçlarda yer alan ve bir arıza durumunda kendilerine gösterilen arıza lambalarının ne anlama geldiğini bildiklerinde gerekli tedbirleri alabilecek ve araçlarını verimli olarak kullanabilecektir. Fiat ducato araçları, ticari amaçlı kullanılan araçlardır ve modellerine göre özel ikaz işaretleri ve arıza lambaları vardır.

Gösterge Paneli Lambaları

Fiat ducato arıza lambaları ve anlamları araç kullanım kitapçığında sürücülerin bilgi sahibi olması için yer alıyor. Fiat marka araçların gösterge panelindeki ikaz lambaları, anlamlarına göre yeşil, sarı ve kırmızı renklerde olabiliyor. Araçlar çalıştırılmak istendiğinde ve kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, göstergede tüm lambalar yanar. Motor çalıştığında yanan ikaz lambaları söner ve aracın sorunsuz çalıştığını gösterir. Motor çalıştıktan birkaç saniye sonra gösterge panelinde halen yanmaya devam eden lamba varsa aracın bazı arızalarının olduğunu gösterebilir.

Fiat Ducato Arıza Lambaları Nelerdir?

Fiat ducato kullanıcıları, çeşitli arızalar meydana geldiğinde bunu göstergede kendilerine gösterilen ikaz lambaları ile anlar. Arıza lambaları arasında şunlar yer alıyor.

 • Maksimum motor soğutma suyu sıcaklığı,
 • Yakıt rezervi,
 • Yetersiz motor yağ basıncı,
 • Araç koruma sistemi arızası,
 • ABS arızası,
 • Fren balata aşınması,
 • Air- Bag arızası,
 • Kapı açık uyarı lambası,

Fiat ducato arıza lambaları ve anlamları hakkında bilgi edinmek isteyenler, gösterge panelinde 35 farklı ikaz lambası çeşidi olduğunu görür. Tüm ikaz lambalarının anlamlarını bilenler arıza durumlarında daha kolay müdahale edecektir.

Düşük Fren Hidroliği Seviyesi

Fiat ducato arıza lambaları ve anlamları kitapçığında tüm açıklamalar görselleri ile birlikte yapılıyor. Araçların kullanımlarına ve parça aşınmalarına bağlı olarak düşük fren hidroliği seviyesi düşük ikaz lambası yanabilecektir. Fren hidroliğinde meydana gelen sızıntıdan ve yağ seviyesinin azalmasından dolayı bu ikaz lambası yanacaktır. Bu aracın frenleme sisteminde sorun yaşanabileceği ve hemen tamir edilmesi gerektiğini gösterir. Arıza lambasının anlamını bilen sürücüler, sorun yaşamadan hemen gerekli tamir işlemlerini yaptırır.

Genel Arıza Bildirimi

Fiat ducato arıza lambaları ve anlamları arasında en çok dikkat edilmesi gereken ve sürücüleri tedirgin eden genel arıza bildirim lambasıdır. Bu lamba, gösterge panelinde, üçgen içerisinde ünlem işareti ve sarı renktedir. Genel arıza durum lambasının yanmasına neden olan arıza durumları şunlardır.

 • Motor yağ basıncı sensör arızası,
 • Yağmur sensör arızası,
 • Park sensör arızası,
 • Hız limit aşımı,

Genel uyarı lambasıdır ve sürücülerin her zaman dikkat etmesi gereken uyarılardan birisidir.

Motor Soğutma Sıvısı Sıcaklığı İkaz Lambası

Araç çalıştırılmak istendiğinde ve MAR konumunda iken yanan tüm lambalar, motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Sönmeyen her ikaz lambası arıza bildirimidir. Ducato arıza lambaları ve anlamları bilindiğinde sorunlara kolay çözüm bulunur. Motor soğutma sıvısı sıcaklığı arıza lambası genelde sürüş sırasında yanar. Bu durumlarda motor durdurulmalı ve soğutma sıvısı seviyesi kontrol edilmelidir. Belirlenen limit altında olduğunda bu arıza uyarısını verir. Motor biraz soğuduktan sonra soğutma sıvısı kapağı yavaşça açılır ve sıvı eklenir. Limit üzerine geldiğinde arıza lambası sönecektir.

Düşük Motor Yağ Basıncı

Ducato arıza lambaları ve anlamları renklerine göre gruplandırılıyor. Kırmızı renkli ikaz lambaları önemli arızalara gösterir. Düşük motor yağ basınç ikaz lambası kırmızı renkli yanar ve motorun yağ basıncının düştüğünü gösterir. Bu durumlarda motor hemen durdurulmalıdır. Aracın yağ değişimi yaptırılmalı, yağ sızıntı sorunu varsa hemen giderilmesi için gerekli tamir işlemleri yaptırılmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.