Araç İkaz Lambaları Anlamları

Kangoo Arıza Lambaları

0 19

Renault marka araçların arıza ve uyarı lambaları birbirleriyle benzerlik gösterse de, bazı özellikler farklı modellerde olmayabilir. İstisnasız arıza ve uyarı lambaları gösterge paneli içerisinde yer alsa da, farklı konumlarda yer almaktadır. Diğer modellerde olduğu gibi, Kangoo arıza lambaları da, aracın ön kısmında gösterge paneli içerisinde yerini almıştır. Arıza ve ikaz lambaları panel içerisinde farklı konumda olsa da, kullanılan semboller sayesinde, arızanın neden kaynaklandığı hakkında bilgiler verir.

Bu sayede arızanın daha kolay giderilmesi sağlanacağı gibi, arıza hakkında sürücünün de bilgi edinmesi sağlanır. Bu sebepten kullanılan aracın özelliklerinin ve arıza lambalarının sembollerinin bilinmesi hayati önem taşır. Bu sayede güvenli sürüş temin edilirken, araç olası arızalara karşı korunur. Arıza lambaları, arızanın mahiyetine göre kırmızı, sarı ve turuncu renklerle, arızayı temsil eden sembollerle ifade edilir.

Kangoo Motor Arıza Lambası

Kangoo araçlarda panel içerisinde yer alan, motor simgesi ile temsil edilen sarı veya turuncu renkli arıza lambasıdır. Kontak anahtarı ilk çevrildiğinde yanar, motor çalıştırıldıktan sonra 1-2 saniye içerisinde söner. Arıza lambasının sönmemesi veya aracın seyri sırasında yanması durumunda, aracın performanslı çalışmadığını, sistemde bir arızanın meydana geldiğini işaret eder. Bu arıza lambası tek başına görev üstlene bileceği gibi, diğer arıza lambaları ile birlikte de görev üstlenebilir.

Arızanın başlıca sebepleri;

  • Araca yeterli yakıt gelmiyor.
  • Araç motoruna yeterli oksijen sağlanamıyor.
  • Araç emisyon düzeyi yüksek. Egzoz katalizörü görevini yerine getiremiyor.
  • Aracın elektrik aksamında arıza var. Yeterli elektrik enerjisi sağlanamıyor.
  • Aracın ateşleme sisteminde arıza var.

Belirtilen arızalar aracın performansını düşüren arızalardır. Arıza lambası birlikte yanan diğer arıza lambalarının varlığı durumunda, buna göre yöntemler geliştirilerek arızanın giderilmesi sağlanır. Arıza lambasının tek başına yanması durumunda, belirtilen arıza kontrolleri yapılarak, arızanın sebebi bulunur. Bu arıza lambası yandığında, araç en kısa sürede servise intikal ettirilmelidir.

Kangoo Arıza Lambaları
Kangoo Arıza Lambaları

Kangoo Fren Arıza Lambası

Kangoo araçlarda gösterge panelinde konumlu bulunan, tam daire ve yarım iki daire ile temsil edilen, kırmızı renkle lambadır. Kontak anahtarının açıldığında, el freni çekikse aktif haldedir. El freni indirildiğinde pasif konuma geçer. Fren sistemin arıza yapması durumunda, el freni serbest bırakılsa da, arıza lambası yanar. Arızanın sebebi, fren balataları bitmiş olmasından, fren sıvısının yetersiz olmasından, sıvı kaçağından, sistemi kontrol eden sensörün arızalanmasından kaynaklıdır. Bu durumda araç çalışır, ancak güvenli sürüş sağlanamaz. Freni arızaları, teknik servis gerektiren arızalardandır.

Kangoo Motor Yağ Basıncı Arıza Lambası

Kangoo araçlarda motor yağlama arızası, yağdanlık simgesi ve kırmızı renkli lamba ile ifade edilir. Motorun ilk çalışmasında kısa süreli yanar ve kısa süre içinde söner. Motor aktifken bu arıza lambasının yanması durumunda, motor susturulur. Sürücü tarafından yağ seviyesi kontrolü yapılarak, eksiklik giderilir.

Yağ seviyesi yeterli düzeyde ve arıza lambası yanıyorsa, motor pasif konuma getirilir. Araç bu durumda teknik servise ihtiyaç duyar. Arızanın sebebi, motor yağ pompasından, yağ basıncı sensöründen veya motorun diğer arızalarından kaynaklıdır. Bu durumda aracın çalıştırılması, motorun kitlenmesine ve donanımlarının ciddi zarar görmesine sebep olur.

Kangoo Stop Arıza Lambası

Kangoo araçlarda stop arıza lambası, harf grubu ile veya ünlem işareti ile temsil edilir. Modellerine göre değişiklik gösterir. Genellikle stop arıza lambası, arızanın kaynaklı olduğu, diğer arıza lambaları ile birlikte yanar. Bu durumda arıza, birlikte yandığı arıza lambasının özelliklerini gösteren konumda aranır. Tek başına yanması durumun da, aracın genel kontrolleri yapılarak arızanın tespiti yapılır. Her durumda da, araç bu haliyle çalıştırılmaz ve servis yardımına başvurulur.

Kangoo İkaz Arıza Lambası

Arıza ikaz lambası, diğer arıza lambaları ile birlikte aktif olur. Anahtar sembolü ile temsil edilir. Aracın teknik servisi ihtiyaç duyduğunu belirtir. Arıza ikaz lambası birlikte yanan arıza lambaları ile yorumlanarak, seyir halinde veya çekici marifeti ile servise iletilir.

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.