Araç İkaz Lambaları Anlamları

Megane 1 Arıza Lambaları

Megane 1 Arıza Lambaları

0 2.572

Megane 1 Arıza Lambaları

Renault megane 1 araç sahipleri, araçlarını kullanmadan önce gösterge panelini ve panelde yer alan işaretlerin ne anlama geldiğini bilmelidir. Arabalarda, marka ve modeller arası, gösterge panelleri değişik tasarımlara sahip olsa da ikaz ışıkları anlamları aynıdır. Megane 1 arıza lambaları farklı renklerdedir ve arızanın önemine göre renklendirilmiştir.

Renault megane 1 araçlarda, arıza lambaları, yeşil, mavi, turuncu ve kırmızı renklerdedir. Yeşil ve mavi sistemin sorunsuz çalıştığını, turuncu renk ise aracın bakıma ihtiyacı olduğunu belirtir. Kırmızı renk ise acil bir sorun olduğunu ve aracın durdurulması gerektiğini belirtir.

Megane 1 Arıza Lambaları

Megane Arıza Lambaları

Arabalardaki arıza lambaları, sürücüyü bilgilendirmektedir. Araba ilk çalıştırıldığında tüm gösterge işaretleri yanar ve ısınma ya da çalışma fonksiyonunu tamamlayan bölümün lambası söner. Araba çalıştığında megane 1 arıza lambaları sönmemiş ya da seyir halindeyken yanmaya başlamışsa bir sorun var demektir. Megane arıza lambaları şunlardır.

  • Servis arıza lambası,
  • STOP arıza lambası,
  • Üçgen işareti uyarı lambası,
  • Zehirli duman filtresi sistemi uyarı lambası,
  • Fren arıza lambası,
  • Hava yastığı uyarı lambası,
  • Motor yağ basıncı uyarı lambası,
  • Motor soğutma suyu uyarı lambası,

Renault Megane 1 sürücüleri, ekranda kendilerine gösterilen uyarı lambaları sayesinde araçlarında ne tür sorunların meydana geldiğini görür ve gerekli tedbirleri alırlar.

Megane 1 Servis Arıza Lambası

Megane 1 arıza lambaları farklı renk ve şekildedir. Servis arıza lambası, aracın göstergesinde, İngiliz anahtarı şeklindedir. Araç ilk çalıştırılırken yanar ve kısa süre sonra söner. Araç çalıştırıldıktan sonra servis arıza lambası sönmüyor ya da sürüş sırasında yanmaya başlamışsa, aracın servis bakım zamanı geldiği anlaşılmalıdır. Bazı ciddi arıza durumlarında da bu işaret yanabileceği için en kısa sürede servise gitmek faydalı olacaktır.

Stop Uyarı Lambası

Megane 1 arıza lambaları araçlarda meydana gelen arızaları bildirirken sürücünün ne yapması gerektiği hakkında da bilgi verir. Stop uyarı lambası yandığı anda sürücü aracı güvenli bir yere park edip motoru durdurmalıdır. Bu önemli bir sorunun olduğunu gösterir ve hemen servise bilgi verilmelidir. Stop lambası yanarken aracı kullanmaya devam etmek daha büyük hasarlara neden olabilecektir.

Bazı uyarı lambaları, arızanın ne olduğunu bildirirken arıza uyarı lambası yani üçgen işareti çeşitli arızaların olduğu bilgisini verir. Megane 1 arıza lambaları anlamlarını bilen sürücüler, arıza uyarı lambasını gördüğünde, aracın çeşitleri yerlerinde arıza olduğunu anlar ve servis ile görüşür. Bu işaret görüldüğünde arızanın ne olduğunu servis tespit edebiliyor.

Megane 1 Arıza Lambaları

Fren Arıza Lambası

Megane 1 arıza lambaları arasında sürücülerin en çok karşılaştığı uyarı lambalarından birisi, fren arıza lambasıdır. Fren arıza lambası ile STOP uyarı lambası birlikte yanıyorsa, fren hidroliği seviyesinde düşme olduğunu gösterir.

Fren hidroliği seviyesinin düşmesi, fren sorunlarına neden olacaktır. ABS uyarı lambası yanıyorsa, ABS sisteminin devre dışı kaldığı ve frenleme yapılmak istenildiğinde kullanılmayacağı anlamına gelir. Fren sorunlarının çözümü için servisten yardım istenmelidir.

Motor Yağ Basınç Uyarı Lambası

Tüm araçlarda, motor yağ basınç uyarı lambası vardır ve aynı şekildedir. Araçlarda, motor yağı basınç oranı düştüğünde bu uyarı lambası yanacaktır. Motor yağ basınç uyarı lambası ile STOP uyarı lambası da birlikte yanıyorsa ciddi sorun var demektir.

Araç hemen durdurulmalı, yağ seviyesi kontrol edilmeli ve yağ seviyesi yeterli ise araç çalıştırılmadan servis ile görüşülmeli ve servis çağırarak sorunun çözülmesi sağlanmalıdır. Genelde, motor yağ basıncı düştüğü durumlarda bu uyarı lambası yanar.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.