Araç İkaz Lambaları Anlamları

Mercedes Sprinter Arıza Lambaları

0 116

Mercedes Sprinter Arıza Lambaları

Mercedes markası, otomobil sektöründe en gelişmiş elektronik sistemleri kullanan firmaların başında geliyor. Ticari araç sınıfında olan sprinter modellerinde de sürekli yenilikler yapıyor ve araçların daha güvenli, daha konforlu olmasını sağlıyor. Mercedes sprinter araç sürücüleri, özel olarak tasarlanmış olan gösterge panelini sürüş sırasında en iyi şekilde kontrol edebiliyor. Aracın tüm sistemleri ile ilgili arıza bildirimleri yapan uyarı işaretleri gösterge panelinde yer alıyor. Mavi, sarı ve kırmızı renklerden oluşan uyarı işaretleri, araç kontağı açıldığında yanıyor ve araç elektronik sistemleri işlevlerini tamamlayınca hemen sönüyor. Bu aracın herhangi bir arızasının olmadığını gösteriyor. Mercedes Sprinter arıza lambaları ve anlamları meydana gelen arızaların tespit edilmesini sağlıyor.

Mercedes Sprinter Arıza Tespitleri

Sürücüler aracı çalıştırmak istediklerinde ya da seyir halindeyken arıza lambalarının yandığını gördüğünde, arıza türüne göre kendisi ya da servis aracılığı ile sorunun giderilmesini sağlıyor. Tamir sonrası arıza lambası ya da kodu silme işlemleri serviste bilgisayar sistemi üzerinden yapılıyor. Kırmızı renkli ve önemli olan arıza lambaları şunlardır.

  • Fren sistemi arızası,
  • Akü şarj sorunu,
  • Motor soğutma sıvısı sorunu,
  • Direksiyon hidroliği uyarı lambası,
  • Motor arıza uyarı lambası,

Mercedes Sprinter sürücüleri, gösterge ekranında kırmızı renkli olarak yanan arıza sembolü olduğunu gördüğünde sorunun önemli olduğunu anlar ve aracı durdurur.

BRAKE Uyarı Lambası

Mercedes Sprinter arıza lambaları ve anlamları sürücüyü bilgilendirirken aracın hangi bakımlara ihtiyacı olduğunu da gösterir. BRAKE uyarı lambası yandığında, anlamını bilen sürücüler, fren sisteminde sorunların olduğunu anlar ve aracı ona göre kullanmaya çalışır. Fren sistemi, en önemli bölümlerden birisidir ve arıza lambasının yandığı görüldüğü anda servise bilgi verilmeli, gerekirse araç hareket ettirilmemelidir. Fren sistemi devre dışı kaldığında, araç durdurulamayacak, kazaya neden olunabilecektir.

Mercedes Sprinter Akü Şarjı Uyarı Lambası

Araçların çalışabilmesi için akünün gerekli elektrik akımını oluşturabilmesi ve yeterli miktarda voltaj aktarması gerekiyor. Mercedes Sprinter arıza lambaları ve anlamları bölümünde yer alan kırmızı renkli akü resmi yaşanabilecek şarj sorunları ve tedbirlerinin neler olduğu gösterilir. Akü şarjı sorunu yaşandığında akü simgesi yanmaya başlayacaktır. Sürücü aracın gereksiz olan aydınlatmalarını ve elektrik enerjisi kullanana diğer bölümleri kapatarak akü şarjının servise gidene kadar yetmesini sağlar.

Mercedes Sprinter Hidrolik Direksiyon Uyarı Lambası

Mercedes Sprinter arıza lambaları ve anlamları ikaz şekillerine bakılarak öğrenilebilir. Gösterge panelinde direksiyon resmi ve yanında ünlem işareti bulunan simge, direksiyon hidrolik sorunu olduğunu gösterir. Bu uyarı işareti, kontak açıldığında yanar ve motor çalıştırılırken söner. Motor çalıştırıldığında sönmüyor ya da kullanım sırasında yanmaya başlıyorsa, direksiyon elektronik sistemlerinde arıza meydana geldiğini, hidrolik sıvısının azaldığını gösterir.

Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı Uyarı Lambası

Mercedes Sprinter arıza lambaları ve anlamları tüm sürücülerin öğrenebilmesini sağlayacak ve tüm araçlarda kullanılabilecek şekilde hazırlanmıştır. Motor soğutma suyu sıcaklık seviyesi uyarı lambası, derece işareti şeklindedir. Soğutma suyunun motoru soğutmadığını ve motorun aşırı ısındığını gösterir. Soğutma suyu seviyesinin düşmesi ya da su dolaşım borularında sorun meydana gelmesi arıza lambasının yanmasına neden olur.

Mercedes Sprinter Motor Arıza Teşhisi Kontrol Lambası

Mercedes Sprinter arıza lambaları ve anlamları sürücülerin gerekli kontrolleri yapmalarını sağlar. Motor arıza teşhisi kontrol lambası, tüm araçlarda motor bloğu şeklinde yer alır. Bu arıza lambasının yanması, aracın yakıt emisyon sisteminde sorun olduğunu gösterir. Diğer arızalarda tek başına yanmaz. Araç sensörleri tarafından, bilgisayar beyin sistemine aktarılan sorunları gösteren arıza lambası ile birlikte yanabiliyor.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.