Araç İkaz Lambaları Anlamları

Peugeot Partner Arıza Lambaları

0 1.096

Peugeot Partner Arıza Lambaları

Araçların, direksiyon bölümünün ön tarafından gösterge paneli yer alıyor. Bu panel üzerinde yer alan tüm bölümler ve işaretler, sürücülerin bilgilendirilmesini sağlıyor. Peugeot partner araçlarının sürücüleri, gösterge panelinde yer alan ikaz işaretlerinin renklerine ve sembollerine arıza durumlarını ya da verilmek istenen mesajın ne olduğunu anlayabiliyor. Arıza durumlarında, arıza türü ile ilgili olan sembol lambası yanmaya başlayacaktır. Motor çalıştıktan sonra yanmaya devam eden ya da yanıp sönen ikaz lambaları, sürücünün ne yapması gerektiği ve motorda bazı arıza durumlarının olduğu bilgisini verir.

Arıza Lambaları Nelerdir?

Peugeot Partner arıza lambaları ve anlamları sürücülerin bilgilendirilmesini sağlıyor. Arıza lambaları, gösterge panelinde, her araç modelinde farklı yerlerde olabiliyor. Arıza lambası sembolleri tüm araçlarda aynıdır ve Peugeot modellerinden birisinin arıza lambaları anlamlarını bilenle tüm araçlardaki lambaların ne anlama geldiğini bilir.

  • Motor / şanzıman elektronik arıza uyarısı,
  • Aşınmış fren balataları,
  • Emisyon kontrol sistemi arıza lambası,
  • Fren arıza lambası,
  • Motor yağ seviyesi uyarı lambası,

Tüm arıza lambası çeşitleri, gösterge paneli üzerinde yer alır ve önemine göre kırmızı, sarı ya da yeşil renkte yanar.

Motor / Şanzıman Elektronik Arıza Lambası

Peugeot Partner arıza lambaları ve anlamları sembollerle daha kolay anlatılmaya çalışılıyor. Motor / şanzıman elektronik uyarısı, şanzımanda bir arıza meydana geldiğinde yanmaya başlar. Araç ve üzerinde anahtar sembolü şeklinde, kırmızı renkte yanar. Önemli bir arıza uyarısıdır. Sürücü bu arıza lambasını gördüğünde aracı durdurmalı ve servis ile iletişime geçmelidir.

Aşınmış Fren Balataları Arıza Lambası

Peugeot partner araçlarda sarı renkte yanan ve çok acil olmayan ancak en kısa sürede tamir edilmesi gereken arıza türlerinden birisidir. Peugeot Partner arıza lambaları ve anlamları renklerine göre gruplandırılabiliyor. Fren balatası aşınmaları kullanıma bağlı olarak değişiyor. Balata seviyesi belirli bir seviye altına düştüğünde ve aracın frenleme sisteminde zayıflama olduğunda gösterge panelinde fren balataları aşınma ikaz lambası yanacaktır.

Emisyon Kontrol Uyarı Lambası

Peugeot Partner arıza lambaları ve anlamları sürekli ya da yanıp sönme durumuna göre değişebiliyor. Emisyon kontrol arızalarında, motor blok sembolü şeklinde olan arıza lambası, sarı renkte ve yanıp sönüyor şeklinde sürücüye gösterilir. Arıza nedeni ise katalitik konvertörde meydana gelen hasarlardır. Aracın verimini olumsuz etkileyen ve daha fazla yakıt tüketmesine neden olan arıza türüdür. Yanıp sönerek hemen tamir edilmesi gerektiği bilgisini verir.

Fren Arıza Lambası

Peugeot Partner arıza lambaları ve anlamları arasında fren ile ilgili birden fazla ikaz işareti yer alıyor. BRAKE yazılı ve kırmızı renkte yanan arıza lambası, fren sisteminde oluşan arızaları gösterir. Bu arızalar, fren hidrolik sistemi sorunlarını, hidrolik sıvı seviyesinin düştüğünü ya da güvenli frenleme sistemlerinin devre dışı kaldığını gösterir. Önemli arızalardan birisidir ve sürücüler, nerede olurlarsa olsunlar hemen aracı durdurmalı ve gerekli kontrolleri yapmalıdır. Bu arıza lambası yanarak yola devam etmek aracı durdurma sorunlarının yaşanabileceğini gösterir.

Motor Yağ Seviyesi rıza Lambası

Peugeot Partner arıza lambaları ve anlamları tüm araçlarda aynıdır ve sürücülerin en çok karşılaştıkları arıza lambalarından birisi motor yağ seviye uyarı ikazıdır. Bazı araçlar, çeşitli arızalardan dolayı yağ eksiltmeye başlar. Motor yağı seviyesinde düşme olduğunda ve çalışan motor yeteri oranda yağlanmadığında bu arıza lambası yanmaya başlayacaktır. Sürücü, aracın yağ seviyesini kontrol etmeli, eksilen yağ seviyesini tamamlamalı ya da serviste komple yağ değişimi ile tüm yağlama sistemlerinin kontrollerini hemen yaptırmalıdır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.