Araç İkaz Lambaları Anlamları

Toyota Corolla Arıza Lambaları

0 859

Toyota Corolla Arıza Lambaları

Otomobil sektöründe yaşanan rekabetten dolayı her araç seleflerine göre daha modern ve güvenlik sistemlerine sahip olacak şekilde üretiliyor. Toyota Corolla güvenli ve kullanıcı dostu otomobillerden birisidir. Gelişmiş teknolojilere sahip olduğu için sürücüleri, gösterge panelinde yer alan ikaz lambaları ile sürekli bilgilendiriyor. Gösterge panelinde yer alan ikaz lambaları, sürücünün bilgilendirilmesini ve önemli durumlarda hemen tedbir alınmasını sağlıyor. Bu güvenlik ve verimi artırıyor. Toyota corolla arıza lambaları ve anlamları hakkında bilgi sahibi olanlar kafa karışıklığı yaşamayacaktır. 

Gösterge Paneli İşaretleri

Araçların gösterge panelinde çok sayıda uyarı ikaz lambasının olduğunu gören ve anlamlarını bilmeyenler kafa karışıklığı yaşayabilecektir. Her işaretin bir anlamı vardır ve güvenli sürüş için büyük önem taşıyor. Toyota Corolla araçların kullanım kitapçıklarında tüm ikaz işaretlerinin ne anlama geldiği ve hangi durumlardan dolayı yandığı açıkça anlatılıyor. Kısa mesafeli ya da uzun mesafeli sürüş yapmak isteyen her kişi araçların uyarı lambaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Toyota Corolla Arıza Lambaları Ve Anlamları

Toyota Corolla araçların gösterge panelinde yer alan işaretler, ikaz ve arıza lambaları olarak farklı renk seçenekleri ile gösteriliyor. Arıza lambaları şunlardır.

  • Motor arızası,
  • Düşük yağ seviyesi,
  • Düşük lastik basıncı,
  • Arızala ABS sistemi,
  • Açık motor kaputu ya da bagaj kapağı
  • Akü uyarı lambası,

Toyota corolla arıza lambaları ve anlamları sürücülerin aracı çalıştırırken ya da sürüş sırasında anlık olarak bilgilendirilmesini sağlar. Meydana gelebilecek her türlü arıza, gösterge üzerinden ikaz lambası yanarak gösteriliyor.

Motor Arızası

Toyota corolla arıza lambaları ve anlamları arasında en çok dikkat edilmesi gereken ve dikkate alınması gereken arıza türü motor arıza lambasının yanıyor olmasıdır. Araç göstergesinde, motor bloğu sembolü ile yer alır. Araç çalıştırılmak istendiğinde yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner. Motor ilk çalıştırıldığında ya da sürüş sırasında motor arıza lambası yandığında, aracın motorunda bir sorun olduğunu gösterir. Sürücü bunu anlar ve aracı durdurarak kontrollerini yapar, gerekli durumlarda servis çağırır.

Genel Arıza Lambası

Corolla arıza lambaları ve anlamları yeşil, turuncu, kırmızı renk seçeneklerine göre belirleniyor. Genel arıza lambası, üçgen şeklinde sembolden oluşuyor ve herhangi bir arıza meydana geldiğinde ya da kontrol dışı durumlar algılandığında yanar ve sürücüyü bilgilendirir. Genel arıza lambası şu durumlarda yanmaya başlar.

  • Motor arızalarında,
  • Yağ basıncı düştüğünde,
  • Sürüş sırasında araç kontrolden çıktığında,
  • Hız limiti aşıldığında,

Genel arıza lambasının yanmasına neden olan çeşitli sebepler vardır. Bu durumla karşılaşıldığında araç durdurulmalı ve kontrol edilmelidir.

Motor Sıcaklığı Arıza Lambası

Motor sıcaklığı arıza lambası, sürüş sırasında aşırı ısınan ve soğutma sıvısı yetersiz geldiği durumlarda yanmaya başlar. Toyota coralla arıza lambaları ve anlamları sayesinde sürücüler araçlarını güvenle kullanır. Motor sıcaklığı arıza lambasının yanmasının nedenleri arasında, soğutma sıvısı seviyesinin düşmesi yer alıyor. Sıvı haznesinde çatlaklık olabilir ya da hortumlarda meydana gelen sıvı kaçakları buna neden olabilecektir. Sürüş sırasında soğutma sıvısı eklenerek yola devam edilebilir ve en kısa sürede tamir gerektirir.

Düşük Motor Yağ Basıncı Arıza Lambası

Toyota corolla arıza lambaları ve anlamları araştırmalarını yapan ve öğrenenler, her zaman daha güvenli sürüş yapacaktır. Motor yağ basıncında düşüklük olduğunda yağdanlık sembolü olan arıza lambası yanacaktır. Bu aracın yağ oranında eksilme olduğunu, yeterli yağlamayı yapmadığını gösterir. Otomobiller için önemli bir sorundur ve arızanın giderilerek yeterli oranda yağ konulması, yağın komple değiştirilmesi gerekir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.