Araç İkaz Lambaları Anlamları

Toyota Yaris Arıza Lambaları

0 28

Toyota marka araçlar oldukça fazla çeşitlilik gösterir. Arıza lambaları tüm modellerde ön kısımda gösterge paneli içerisinde bulunur. Üretildiği ve kullanıldığı ülkeye göre arıza lambalarının konumu, farklılıklar gösterebilir. Toyota Yaris arıza lambaları da, Toyota’nın diğer modellerinde olduğu gibi ön kısımda ve gösterge paneli içerisinde, dijital özelliğe sahiptir.

Arıza lambaları önemine ve üstlendiği göreve göre sarı, kırmızı ve turuncu renklerde olur. Sürücü tarafından kolay görülebilir konuma yerleştirilen arıza lambaları, can güvenliği ve araç güvenliği açısından önemlidir. Arıza lambalarının fonksiyonlarının ve üstelendiği görevlerin, sürücü tarafından bilinmesi gerekir. Bu sayede herhangi bir arıza lambasının yanması durumunda, oluşan arıza hakkında bilgi sahibi olur. Ayrıca arızanın durumuna göre, aracın servise naklini sağlar.

Toyota Yaris Şarj Arıza Lambası

Toyota Yaris model araçlarda, şarj arıza lambası, gösterge paneli içerisinde, kendine ayrılan bölümde bulunur. Aracın normal çalışması durumunda gösterge çalışmaz. Ancak araç ilk kontak açıldığında kısa süreli yanar ve motorun aktif edilmesi ile pasif konuma gelir. Motorun çalıştığı esnada veya aracın seyri sırasında şarj arıza lambasının yanması, işlerin yolunda gitmediğini, aracın elektrik sisteminde arıza olduğunu gösterir.

Arızanın başlıca sebepleri;

  • Akü kutup başlıkları yerinden çıkmıştır. Yerine takıldığında sorun giderilir.
  • Akü ömrünü tamamlamıştır. Genellikle bu durumlar kış koşullarında kendisini daha sık gösterir. Akü ömrünü tamamladığında değiştirilmesi gerekir.
  • Şarj dinamosu arızalıdır. Bu durum genellikle şarj dinamosunun kömürlerinin bitmesi durumunda, bobinlerin işlevselliğini yitirdiği durumlarda veya kollektör arızasında meydana gelir. Yetkili servis tarafından gerekli bakımlar yapıldığından sorun giderilir.
  • Şarj dinamosu bağlantı kayışı kopmuştur. Bu durumda aracın bağlantı kayışı, yetkili servis tarafından değiştirilerek arıza giderilir.

Akülerin altı ayda bir defa bakımlarının yaptırılması, akülerin ömrünü uzatır.

Toyota Yaris Arıza Lambaları
Toyota Yaris Arıza Lambaları

Toyota Yaris Yağ Basıncı Arıza Lambası

Motor arıza lambaları yağdanlık şeklide gösterilen kırmızı yağ basınç lamba ve yağ seviyesini gösteren turuncu veya sarı renkli ya seviye göstergesidir. Yağ basınç lambasının kırmızı yanması cindi bir sorunun varlığına işaret eder. Motor derhal durdurulmalı ve yetkili servisten yardım alınmalıdır.

Arızanın başlıca sebebi, motor yağ pompası çalışmadığında, yağ basınç sensörünün arızalı olması durumunda, motor yağ kanallarının tıkalı olmasından kaynaklıdır. Yağ seviye göstergesi, aracın yağ seviyesinde ciddi oranda düşme yaşandığını, yağ eksikliğinden ileride doğabilecek soruna işaret eder. Yağ seviyesi tamamlanır. Aynı zamanda yağ kaçağı gözle kontrol edilir. Yağ kaçağı bulunması durumunda, yetkili servise intikal ettirilir.

Toyota Yaris Fren Sistemi Arıza Lambası

Toyota Yaris fren sistem arızaları, yarım daire ve tam daire ile gösterilen, kırmızı renkli lambadır. Arızanın varlığı durumunda sürücüyü uyarır. Arızanın başlıca sebepleri, balatalar bitmiştir, sistemde fren sıvısı kaçağı vardır. ABS gibi fren sistemleri arıza lambası ile birlikte harf grubu ile gösterilir. Ayrıca park freni için kullanılan sistemde arıza sistemine dahil edilir.

Toyota Yaris Motor Sistemi Arıza Lambası

Modellere göre değişiklik gösterse de, genellikle turuncu renklidir. Motor emme, egzoz, turbo sistem, enjeksiyon sistemi ve ateşleme sistemi sorunlarında sürücüyü uyarır. Bu lambanın yanması durumunda, araç ya eksik performans gösterir, ya da araç çalışmaz. Arıza sistemi yetkili serviste giderilebilecek arızalardandır.

Toyota Yaris Genel Arıza İkaz Lambası

Toyota Yaris model araçlarda pasif konumdadır. Aktif konuma geldiğinde reflektör işareti ve ortasında ünlem işareti ile belirir. Rengi parlak kırmızıdır. Bu araçta ciddi bir sıkıntı olduğunun işaretidir. Araç mutlaka park konuma geçirilerek, motor durdurulmalıdır. Arıza ikaz lambası, hangi sistem lambası ile birlikte yanıyorsa, o kısımda arıza olduğunu gösterir. Aksi durumda genel bir arızadır, yetkili servis tarafından arıza tespit edilerek, gerekli bakımı yapılır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.